KURULUŞ HİKAYESİ 

Kurucu  ve Onursal  Başkanımız ABDÜL VAHAP BAL  Otoklav  serüvenine 1960 ‘lı yıllarda Sağlık Bakanlığında teknisyenlik yaparak başlamıştır.
Devlet  hastanelerinde kullanılan Fransız, Alman, Amerikan malı otoklavların tamiratlarını yapmıştır., dürüstlüğü ve nezaketiyle aranılan bir teknisyen,
o zamanki tabirle VAHAP USTA olmuştur.

1963 yılında  ilk olarak  Keşan Devlet  Hastanesinde kullanılan ,JÜL KASAPOĞLU tarafından yapılan 1960 model  Odunla çalışan Dik Tip Otoklavı  elektrikli sisteme çevirmiştir. Yıllarca bir çok  marka otoklavın teknik servis ve Bakımını yapmıştır. Haseki hastanesinde Amerikan malı Champion marka otoklav , Avusturya Senjorj hastanesinde 1956 model Avusturya malı Sordina otoklav Taksim İlk Yardım hastanesi Fransız malı 3 adet Lequeux-2 adet Kula marka otoklav Çapa Ortopedi ve Çapa Göz hastanesinde Küster Hurtman marka otoklav , Çamlıca Askeri hastanesi ve Fransız Pastör hastanesinde 1952 model İsviçre malı otoklav, Haydarpaşa Numune hastanesinde Fransız malı Lequeux marka otoklav , Vakıf Guraba hastanesinde İngiliz malı Teykrey marka otoklav , Heybeli Senatoryumunda 1952 model İngiliz malı otoklav , Cerrahpaşa hastanesi ve Validebağ Öğretmenler hastanesinde Alman malı Stefan Hoffer otoklav, Balıklı Rum hastanesinde Rum malı Alexander marka ve Fransız malı Lequeux marka otoklav,Sümerbank hastanesinde Laboratuvar tipi Doğu Alman malı Web-Asepta marka otoklav gibi bir çok markaya teknik destek vermiştir.

“ TEK-BAL OTOKLAV ”  o  yılların  teknik  birikimi  sonucu  ortaya  çıkmıştır. Abdül Vahap  bey’in uzun yıllar üzerinde yürüttüğü AR-GE çalışmaları neticesinde, tamamen kendi bilgi birikimini aktararak yaptığı, kendi  üretimi, Türkiye’nin ilk yerli otoklavı   “TEK-BAL OTOKLAV “ meydana gelmiştir. 

1980 yılında kendi şirketini kurup markasının tescilini alan ABDÜL VAHAP BAL,
1990 yılında bayrağı ZİYA YAŞAR’a teslim etmiş , ona aktardığı teknik bilgi birikimini Ziya Bey layıkıyla yerine getirip, bir çok teknik yenilik ekleyerek TEK-BAL OTOKLAV ‘ı bugünlere taşımıştır.
2012 yılında ailenin 3. nesili olan MEHMET MÜSLÜM YAŞAR  (Elektrik–Elektronik Mühendisi) ve SEDEF YAŞAR (Mekatronik Mühendisi) yönetimi devir almış olup üretim yapmaya devam etmektedir.

TEK-BAL OTOKLAV, babadan oğula, oğuldan toruna kadar 3 nesildir devam eden köklü bir aile firmasıdır. 

ABDÜL VAHAP BAL , 2010  yılına kadar tam  50 YIL Sağlık sektörüne  hizmet  vermiş bir duayendir. Sağlık sektörüne vermiş olduğu hizmetlerden  ve bize bırakmış olduğu temel teknik mirasdan dolayı teşekkürlerimizi bir borç biliriz.